Baltona z „lotniczym Cezarem”

Baltona została wyróżniona przez kapitułę plebiscytu Ceesar Awards, najważniejszych nagród branży lotniczej. Eksperci z 16 europejskich krajów uznali, że to właśnie strefa handlowa polskiej firmy w Porcie Lotniczym Wrocław zasługuje na miano najlepszej nowej strefy Duty Free w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

19 marca w Poznaniu odbyła się gala Ceesar Awards 2018, podczas której zostały wręczone najważniejsze nagrody branży lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród wyróżnionych firm znalazła się Baltona, która otrzymała „lotniczego Cezara” za najlepszą nową strefę handlową. Jury, składające się ze specjalistów branży, biznesu i mediów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej doceniło nowe sklepy Baltony w Porcie Lotniczym Wrocław. Nagrodę odebrał prezes firmy, Piotr Kazimierski.

Nagroda Ceesar Awards dla naszej strefy handlowej we Wrocławiu  jest potwierdzeniem tego, że Baltona oferuje pasażerom nową jakość. Nasze adaptacje przestrzeni komercyjnych na lotniskach ją efektem współpracy z najlepszymi biurami projektowymi i międzynarodowym zespołem specjalistów – podkreśla Piotr Kazimierski – W przypadku tak szeroko zakrojonych prac, ważna jest też dobra komunikacja z lotniskiem. Port lotniczy we Wrocławiu dał nam dużo swobody na etapie koncepcyjnym i był otwarty na nasze innowacyjne pomysły. 

Baltona to największy operator sklepów wolnocłowych na polskich lotniskach regionalnych oraz sklepów ogólnodostępnych i lokali gastronomicznych w kraju i poza jego granicami. Na  wrocławskim lotnisku firma posiada 6 sklepów: Baltona Boutique zlokalizowany w strefie ogólnodostępnej oraz pięć sklepów w hali odlotów , w tym cztery w strefie Schengen (Wrocław Duty Free, Fashion Boutique, Spirit of Poland, ZOOM). Łączna powierzchnia nowych lokali to blisko 800 m2. Całość inwestycji została oddana pasażerom w sierpniu 2018 roku.

Rozwój wrocławskiego lotniska opiera się na sukcesywnej rozbudowie siatki połączeń, ale podróżni oczekują też i doceniają wysoką jakość obsługi w naszym porcie. Atrakcyjne sklepy są tu jednym z kluczowych elementów – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Cieszymy się, że we współpracy z Baltoną możemy proponować naszym pasażerom niezwykle bogatą i atrakcyjną ofertę w formacie, który bardzo silnie wiąże się z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, co doceniła teraz kapituła konkursu.

 

Obok szerokiego i dopasowanego do potrzeb pasażerów asortymentu, Baltona oferuje podróżnym także unikalne doświadczenia zakupowe podkreślające charakter miasta. Przestrzenie handlowe zaprojektowane przez firmę The Design Solution, bezpośrednią inspirację czerpią z Wrocławia – jego kolorów i form. Projekt uwzględnia charakterystyczne elementy Wrocławia, a zarazem nadaje sklepom niepowtarzalnego stylu, który idzie w parze z nowoczesnym designem lotniska. Podobnie oferta handlowa została dobrana tak, aby wyróżnić wrocławskie lotnisko na tle europejskich regionalnych portów lotniczych. Aby to osiągnąć, Baltona postawiła na lokalne produkty i bliską współpracę z ich wytwórcami.

Ceesar Awards 2018 nie jest pierwszym wyróżnieniem dla sklepów Baltony  na wrocławskim lotnisku. Nowoczesny koncept Spirit of Poland w listopadzie 2018 r. został dostrzeżony przez prestiżowy międzynarodowy magazyn DFNI i wyróżniony nominacją do nagrody Product Awards jako „najlepszy nowo otwarty sklep” w kategorii „Gifts”.

 

***

Grupa Kapitałowa Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zajmuje się sprzedażą towarów w sklepach wolnocłowych, zlokalizowanych przede wszystkim w portach lotniczych oraz na przejściach granicznych. Placówki handlowe i gastronomiczne Grupy są zlokalizowane w Polsce, a także w Estonii, Rumunii, Belgii, Niemczech, Holandii, we Francji i Włoszech oraz na Ukrainie. Grupa Baltona zajmuje się również m. in. zaopatrywaniem placówek dyplomatycznych, a także załóg statków i okrętów cumujących w polskich portach morskich. W 2012 roku Grupa rozszerzyła swoje portfolio o działalność gastronomiczną. W 2010 r. spółka PHZ Baltona S.A. pozyskała inwestora strategicznego – Flemingo International Limited z siedzibą w Dubaju, który jest międzynarodowym operatorem sklepów wolnocłowych posiadającym ponad 140 sklepów w 32 krajach.  Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona S.A. jest spółką publiczną, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Port Lotniczy Wrocław to jedno z największych i najważniejszych lotnisk w Polsce. W roku 2018 obsłużył ponad 3,3 mln pasażerów. Wrocławskie lotnisko jest doskonale skomunikowane z siecią autostrad (A4 i A8) i dróg ekspresowych (S3, S5 i S8), co umożliwia szybki i wygodny dojazd również z dalej położonych regionów Polski.

Pasażerowie korzystający z usług Port Lotniczego Wrocław mają też do dyspozycji liczne sklepy, bary, kawiarnie i restauracje oraz ok. 4. tys. miejsc parkingowych.

Port Lotniczy Wrocław sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Od 2012 roku pasażerowie są obsługiwani w nowoczesnym terminalu. Lotnisko dysponuje też systemem nawigacyjnym wyższej kategorii (ILS Cat. II), umożliwiającym realizację operacji lotniczych również w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

Wrocławskie lotnisko jest doceniane za wysoki standard obsługi. W 2012 roku port został uznany przez pasażerów najbardziej przyjaznym lotniskiem w Polsce. Czterokrotnie otrzymał też nagrodę Business Traveller Award dla najlepszego regionalnego lotniska w kraju.